Jak zostać hostessą? Przygotuj się!

Do pracy hostessy należy podejść jak do każdej innej – to znaczy, że trzeba być gotową do zaangażowania się w swoje obowiązki oraz wzięcia odpowiedzialności za wyniki swojej pracy. Aby zacząć, najlepiej zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Praca jako hostessa to częsty wybór młodych dziewczyn, które chcą zarobić, a przy tym rozszerzyć swój krąg znajomych. Nic w tym dziwnego, ponieważ to świetna i rozwijająca praca! Aby zostać hostessą, warto się do tego odpowiednio przygotować. 

Zadbaj o siebie

Wbrew pozorom nie musisz mieć nóg do nieba, wzrostu minimum 175cm i ciała jak z okładki magazynów (czyli jak z Photoshopa). Pamiętaj jednak, że jako hostessa będziesz reprezentować marki i firmy. W związku z tym powinnaś zadbać o schludny, elegancki wygląd. Zwróć uwagę nie tylko na swoją cerę, włosy i paznokcie, ale również na postawę oraz ubrania, w których pracujesz.

Zaopatrz się w podstawowe elementy garderoby

Skoro już o ubraniach mowa, do pracy w roli hostessy przyda Ci się kilka części garderoby, których często wymagają pracodawcy. Do najważniejszych elementów należą: klasyczna mała czarna, elegancka sukienka na poważniejsze okazje, biała koszula, elegancka spódnica i spodnie, marynarka, biała gładka bluzka z krótkim rękawem oraz klasyczne niebieskie lub czarne jeansy. Powinnaś również zaopatrzyć się w buty na obcasie, najlepiej jedne klasyczne z zakrytymi palcami i piętą oraz drugie, bardziej „na luzie”. Przyda Ci się też obuwie na płaskim obcasie, na przykład balerinki. Zwróć uwagę na to, żeby ubrania, a przede wszystkim buty, były wygodne – zlecenia dla hostess często wymagają spędzenia wielu godzin na nogach.

Zorganizuj dobre zdjęcia

To bardzo ważny element, którego nie powinnaś ignorować! W świecie hostess zdjęcia są wizytówką. Do niemal każdego zgłoszenia będziesz musiała dołączyć fotografie, na których wyraźnie widać Twoją twarz oraz sylwetkę. Nie potrzebujesz od razu profesjonalnych zdjęć zrobionych przez zawodowego fotografa podczas sesji. Zwróć jednak uwagę na to, by materiały były dobrej jakości i prezentowały Twój rzeczywisty wygląd. Pamiętaj o lekkim uśmiechu, naturalnym makijażu i mimice twarzy oraz o ładnej postawie. Nie przesyłaj też prywatnych zdjęć, na których pozujesz z chłopakiem czy przyjaciółką lub gdzie widać w lustrze osobę, która Cię fotografuje.

Zmierz się

Nie każde zlecenie będzie wymagało od Ciebie podania wymiarów, ale na wszelki wypadek warto je znać, na przykład aby agencja mogła dobrze dopasować dla Ciebie strój na zlecenie. Poza wzrostem zmierz obwód biustu, talii i bioder. Czasami wystarczy, że podasz swój standardowy rozmiar ubrań (XS, S, M, L). Nie warto dodawać lub odejmować sobie centymetrów, ponieważ nigdy nie masz pewności, czy nie wyjdzie to na Twoją niekorzyść. Bądź szczera i czuj się ze sobą dobrze!

Szlifuj język…

..i to nie tylko język obcy! Praca hostessy to praca z ludźmi. Staraj się prezentować jak najlepiej, włączając w to ładną i poprawną wymowę w ojczystym języku. Dodatkowo zadbaj o swobodną komunikację co najmniej po angielsku. Żyjemy w czasach, gdzie kultury i języki przeplatają się ze sobą na co dzień, a tym bardziej podczas różnego rodzaju eventów. Angielski jest częstym wymogiem podczas poszukiwania hostess na wydarzenia. Mając pewność, że bez problemu dogadasz się z każdą osobą podczas eventu będziesz też bardziej pewna siebie!

Wyrób książeczkę sanepidu

Wystarczy raz zrobić badania, żeby dostać lekarskie orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Zdecydowanie warto zainwestować w tak zwaną książeczkę sanepidu, ponieważ będzie ona niezbędna podczas wszystkich zleceń, w czasie których będziesz mieć kontakt z żywnością i napojami. Może to być akcja promocyjna produktu spożywczego lub degustacje.

Szukaj zleceń

Jeżeli czujesz, że jesteś gotowa na rozpoczęcie swojej przygody jako hostessa, pozostaje już tylko znaleźć zlecenia. Zapisz się do grup na Facebooku, przeglądaj ogłoszenia na portalach, wysyłaj swoje zgłoszenia do agencji hostess – daj o sobie znać! Być może któraś z Twoich znajomych pracuje jako hostessa lub zna kogoś, kto organizuje wydarzenie czy akcję promocyjną – powiedz, że chcesz zacząć. Z pewnością w ten czy inny sposób uda Ci się otrzymać pierwsze zlecenie.

 

Jak widzisz, przygotowania do rozpoczęcia pracy jako hostessa nie są wcale skomplikowane. Wystarczy wykonać kilka powyższych kroków i poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednich ogłoszeń. Sumienna i wytrwała praca na pewno przyniesie pierwsze i kolejne zlecenia, a jeśli polubisz bycie hostessą i rzeczywiście będziesz się angażować, to w przyszłości inni będą pisać do Ciebie z propozycjami zleceń. Powodzenia!