IMG_4826

Każdy rodzaj pracy wymaga od pracownika tak zwanych umiejętności twardych i miękkich. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku zatrudnienia w roli hostessy na wszelkiego rodzaju eventach. Jakich najważniejszych cech szuka u hostessy pracodawca?

Praca hostessy jest niezwykle ciekawą formą zarobku. To idealny pomysł dla osób pełnych energii, uśmiechniętych, lubiących nawiązywać kontakt z innymi ludźmi. Nie można jednak zapominać, że jest to również odpowiedzialne i wymagające stanowisko, ponieważ hostessa reprezentuje daną markę czy miejsce, a także agencję, dla której pracuje. Warto więc poznać oczekiwania i potrzeby swojego pracodawcy, spojrzeć jego oczami na swoje zadania. Jeżeli obie strony podejdą w taki sposób do współpracy, dużo łatwiej o zrozumienie oraz wspólne osiągnięcie sukcesu.

Czym w oczach pracodawcy wyróżnia się osoba, która profesjonalnie podchodzi do pracy hostessy?

  • Jest zadbana – w pracy hostessy to bardzo ważny element, ponieważ taka osoba nierzadko reprezentuje agencję oraz, zależnie od rodzaju eventu, daną markę czy miejsce, w którym odbywa się wydarzenie. W związku z tym profesjonalizm wymaga zadbania o siebie – swój wygląd oraz ubiór – tak by był schludny i pasował do konkretnego wydarzenia i jego atmosfery.
  • Jest punktualna – podczas przygotowań do eventu organizator stara się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a poszczególne części przewidziane w ramach danego wydarzenia rozpoczynały się w określonym czasie. Hostessa zazwyczaj proszona jest o pojawienie się na miejscu minimum 15-30 minut przed rozpoczęciem powierzonych jej zadań, aby chociażby zorientować się w lokalizacji wydarzenia, poznać osobę koordynującą i ustalić ewentualne szczegóły. Jeżeli przewidziany jest dodatkowo makijaż czy szkolenie, potrzeba więcej czasu. Nieważne czy 15 minut czy 2 godziny – punktualność jest ważna, aby jedna osoba nie zaburzyła całego planu przebiegu eventu.
  • Odnajduje się w nowych czy stresujących sytuacjach – praca hostessy to praca z ludźmi, najczęściej podczas wydarzeń „na żywo”, a to wiąże się z możliwymi stresującymi sytuacjami. Najczęściej działania hostessy są koordynowane przez wyznaczoną osobę, która także służy pomocą w niespodziewanych momentach. Mimo to, ważnymi cechami hostessy są kreatywność, elokwencja i spryt, które pozwalają na samodzielne rozwiązanie problemu.
  • Jest uśmiechnięta i pełna energii – eventy charakteryzują się dużą dynamiką wydarzeń, energią i pozytywnymi emocjami. Takie też muszą być osoby, które mają bezpośredni kontakt z uczestnikami obsługiwanych wydarzeń. Powinny zarażać otoczenie dobrym samopoczuciem i uśmiechem, zachęcać do wzięcia udziału w akcji promocyjnej, chętnie pomagać i sprawiać, że każdy będzie się przy takiej osobie czuł swobodnie i przyjemnie. To dzięki tym pozytywnym emocjom eventy są dobrze zapamiętane.
  • Zna szczegóły związane ze zleceniem – profesjonalizm hostessy wymaga od niej zainteresowania szczegółami dotyczącymi przyjmowanego zlecenia. Chodzi tu o kwestie związane z miejscem pracy oraz swoim zleceniodawcą, samym wydarzeniem czy ewentualnie promowaną marką. Dzięki zdobytej wiedzy hostessa będzie mogła w pełni wykorzystać potencjał swojej pracy, pewnie udzielać pomocy uczestnikom eventu i zdobywać dobre referencje.
  • Zna przynajmniej jeden język obcy – obecnie niezwykle ważna jest komunikatywna znajomość przynajmniej języka angielskiego, z którym można spotkać się dosłownie na każdym kroku. Często podczas eventów wymagane są też takie języki jak na przykład włoski, niemiecki, francuski czy rosyjski. Znajomość kilku języków pozwala hostessie pracować podczas ciekawszych, międzynarodowych eventów, co może wiązać się z większym zarobkiem, bardzo wartościowymi poleceniami i zdobyciem dobrego doświadczenia.

Decydując się na zatrudnienie w roli hostessy warto podejść do swoich zadań ambitnie, ponieważ, wbrew opiniom niektórych, jest to praca, która pomaga rozwinąć się w różnych obszarach, daje dużo możliwości oraz pozwala osobom aktywnym i pomysłowym sprawdzić się w ciekawej roli. Kiedy poznasz wszystkie strony zatrudnienia jako hostessa, pozostaje znaleźć ogłoszenia i zgłosić się!